Begivenhedskalender

Årsvisning
efter år
Månedsoversigt
efter måned
Weekly View
efter uge
Daily View
I dag
Search
Søg


Vi er bekendt med Danske Regioners ”Fællesregionale principper for efteruddannelse og kompetenceudvikling af regionernes sundhedspersonale”.
Hvis du skal have tilladelse fra f.eks. din afdelingsleder til at deltage, beder vi dig venligst selv sikre dette.
Hvis du ønsker adgang til den fulde invitation som indeholder tilmeldings information, beder vi dig kontakte din afdelingsledelse, som har denne.

AsthmaClass West 2021

Fra Torsdag, 11 November 2021 -  08:00
Til Fredag, 12 November 2021 - 17:00

2-day course
Asthma education
for respiratory specialists and specialist to be in Denmark

 Download program


 PROGRAM


Day 1: 11.11.2021 Aim: Tools to select a better path in systematic assessment and treatment in asthma.


Schedule


Topic


Speaker


10.00


Coffee and croissant


10:30 - 10:45


Welcome


Vibeke Backer and Tina Skjold/Johannes Schmid


10.45 – 11.30


Patient case


Tina Skjold and Charlotte Ulrik


11.30 - 12.15


Asthma challenge test - airway hyperresponsiveness (EIA, Mannitol, EVH and Methacholine)


Vibeke Backer


12.15 - 12.45


Lunch


12:45 - 13:30


T2-Inflammation, Eosinophil lung disease (sputum/blood/FeNO)


Charlotte Ulrik


13.30 - 14.00


Obesity and asthma


Charlotte Ulrik


14.00 - 14.30


Coffee


14:30 - 15:00


Comorbidities - EILO


ENT specialist Dalia Gustaityte Larsen


15.00 - 15:30


Comorbidities – Atopic dermatitis for pulmonologist


Dermatologist Mette Deleuran, MD DMSci


15:30 - 16:00


Comorbidities – Asthma & Sleep apnoe


ENT specialist Jesper Bille


16.00- 16:30


Comorbidities – Unified airways og CRS (w/s NP)


ENT specialist Kristian Bruun Petersen


16.30


End of the day
    

 


Day 2: 12.11.2021


08:15 - 08:30


Good morning


Vibeke Backer and Johannes Schmid/ Tina Skjold


08.30 – 08.45


Sputum procession (the cells, and cell counting)


Vijay Mistry (UK)


08.45 – 09:05


Sputum Induction (video)


Michelle Bourne (UK)


09.05 – 09.45


EGPA


Unnur Björnsdóttir (IS)


09.45 – 10.00


Break


10:00 - 11:00


Phenotypes


Unnur Björnsdóttir


11:00 - 11:45


Severe asthma (NSAN and DSAR)


Johannes Schmid


11.45 - 12:15


Discussion severe asthma


Johannes Schmid


Unnur Björnsdóttir


12:15 - 12:45


Lunch


12:45 - 13:45


Asthma treatment with focus on the biologic drugs


Vibeke Backer


13:45 - 14:45


Cases 1: asthma assessment, 2: phenotypes 3: treatment


Vibeke Backer, Johannes Schmid, Unnur Björnsdóttir


14:45 - 15.00


End of education
    

Sted : Skejby

Invitation: