Velkommen

Begivenhedskalender

Årsvisning
efter år
Månedsoversigt
efter måned
Weekly View
efter uge
Daily View
I dag
Search
Søg


Vi er bekendt med Danske Regioners ”Fællesregionale principper for efteruddannelse og kompetenceudvikling af regionernes sundhedspersonale”.
Hvis du skal have tilladelse fra f.eks. din afdelingsleder til at deltage, beder vi dig venligst selv sikre dette.
Hvis du ønsker adgang til den fulde invitation som indeholder tilmeldings information, beder vi dig kontakte din afdelingsledelse, som har denne.

Aarhus Symposium on Lung Disorders

Torsdag, 31 August 2023, 08:15 - 15:30

Program

08.15-08.30 Welcome
Elisabeth Bendstrup, Anne-Mette Hvas Venerino Poletti, Pernille Hauschildt

1st session: Tuberculosis – then and now

Chairpersons: Jesper Davidsen, Jakob Kirkegaard Vaarst 

08.30-09.15 TB in Denmark from a historical perspective Andreas Fløe
09.15-9.40 TB from a global perspective Christian Wejse
09.40-10.05 TB in the future Christoph Lange
10.05-10.30 TB preventive strategies Pernille Ravn
10.30-11.00

Coffee Break

 

 

 

2nd session: PhD research in Denmark

Chairpersons: Charlotte Suppli Ulrik, Thomas Prior

11.00-11.15 Nontuberculous mycobacteria in Denmark - what do we know? Victor Næstholt Dahl
11.15-11.30 Vitamin D and Alveolar Macrophages in Idiopathic Pulmonary Fibrosis Anne Juhl Nielsen
11.30-11.45 Clinical utility of multiorgan ultrasound in suspected pulmonary embolism Casper Falster
11.45-12.00 Long Term Prognosis of Childhood Asthma: A Follow-up of the Danish-Norwegian Kongsberg Cohort

Osman Savran

12.00-12.15 Morbus HofKings: COPD and alcohol consumption Line Bjerrehave
12.15-12.30 Discussion  
12.30-13.30  

Lunch

 

 

 

 

2nd session: Aarhus Sygeplejesymposium for Lungesygeplejersker 

11.00-11.15 Velkommen til Sygeplejesymposiet Lene Thougaard
11.15-12.00 Håndtering af angst hos lungesyge patienter Ingeborg Farver-Vestergaard
12.00-12.15 Patienternes oplevelse af behandling med ventiler (emfysem) Ingeborg Farver-Vestergaard
12.15-12.30 Telma – en telemedicinsk løsning til patienter med KOL Birgit Refsgaard
12.30-13.15 Frokost  
13.15-14.15 Sygepleje til den social udsatte patient Lotte Rodkjær, Charlotte Dyrehave
14.15-14.30 Kaffe  
14.30-14.45 ILIT (Intralymfatisk immunterapi)
– hvordan motiveres patienterne?
Anne Poder Pedersen
14.45-15.00 Digital transformation af patientforløb i Center for sjældne lungesygdomme Nanna Gregersen, Vibeke Skivild
15.00-15.15 Den palliative indsats i sengeafsnittet Rikke Lund, Josefine Riisgaard Jensen
15.15-15.30 Afslutning Lene Thougaard

3rd  session: What’s new in Pulmonology

Chairpersons: Ulla Møller Weinreich, Hans Jürgen Hoffmann

13.30-13.50 New emerging treatments in ILD Elisabeth Bendstrup
13.50-14.10 Pulmonary rehabilitation – What’s new TBA
14.10-14.30 New treatments in lung cancer

Peter Meldgaard

 

4th session: Practical Corner

Chairpersons: Jens-Ulrik Stæhr Jensen, Sissel Kronborg-White

14.30-14.50 Foton count CT Michael Brun Andersen
14.50-15.10 OCT / CLE TBA
15.10-15.30 eNose Karen Moor
15.30-16.00 Coffee Break  

Chairperson:  Saher Shaker, Søren Sperling

16.00-16.20 Disseminated granulomatous disease in a patient treated with Adalimumab: Bugs or drugs? Nina Schram Gregersen
16.20-16.40 Bronchitis treated with Rheoplastic prior to endobronchial valves Kristine Jensen
16.40-17.00 Unsual Presentation after Covid-19 Infection Mustafa Sahid Mahamoud
 17.00-17.10 Closing Remarks  

 

Sted : Aarhus

Invitation: Symposium program

top